PolishNews

wtorek
maj 23
Text size
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Font Size

Cpanel
You are here: Home Artykuły~Articles Ciekawostki Żyj z pompą

Ciekawostki

Żyj z pompą

W najbliższy poniedziałek (13.02) w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 1 im. N. Barlickiego w Łodzi dorosłej pacjentce z mózgowym porażeniem dziecięcym zostanie wszczepiona pompa baklofenowa, która ma za zadanie zlikwidować dokuczliwą spastyczność. Spastyczność to wzmożone napięcie mięśni, któremu nierzadko towarzyszy ból, ograniczenie ruchów czynnych i biernych, trudność w samoobsłudze, ubieraniu, poruszaniu się.(…) Silnie wzmożone napięcie mięśniowe w wielu chorobach stanowi istotną przeszkodę w skutecznej rehabilitacji – podkreśla profesor Jarosław Sławek prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego i dodaje, że jedną z najskuteczniejszych metod leczenia ciężkiej spastyczności jest pompa baklofenowa: - Pompa baklofenowa w sytuacjach bez wyjścia, bez innej szansy na powrót do normalnego napięcia mięśni jest znakomitą metodą z uwagi na wysoką skuteczność terapii przy niewielkich działaniach niepożądanych. Co więcej jest to procedura w Polsce całkowicie refundowana – dodaje profesor Sławek.


Spastyczność to wzmożone napięcie mięśni, któremu nierzadko towarzyszy ból, ograniczenie ruchów czynnych i biernych, trudność w samoobsłudze, ubieraniu, poruszaniu się. Spastycznośc jest objawem towarzyszącym wielu chorobom neurologicznym. Do najczęstszych należą mózgowe porażenie dziecięce, stwardnienie rozsiane, stany po urazach mózgu czy rdzenia kręgowego, stany po zatrzymaniu krążenia czy w końcu udary mózgu.
Silnie wzmożone napięcie mięśniowe w wielu tych chorobach stanowi także istotną przeszkodę w skutecznej rehabilitacji.

W obecnej chwili dysponujemy stosunkowo ograniczoną liczbą skutecznych metod czy leków obniżających to napięcie. Wśród metod najskuteczniejszych należy wymienić toksynę botulinową i podawanie do przestrzeni podpajęczynówkowej rdzenia kręgowego (dokanałowe) leku o nazwie baklofen. O ile pierwsza z wymienionych metod ma zastosowanie w ograniczonej do kilku grup mięśni spastyczności, zazwyczaj po udarze mózgu czy w mózgowym porażeniu dziecięcym, to spastyczność o najcięższym charakterze oraz obejmująca obie kończyny dolne, lub wszystkie kończyny i tułów jest wskazaniem do podawania właśnie dokanałowego baklofenu. Lek ten dozuje się za pomocą specjalnej pompy wszytej pod powłoki skóry brzucha, której prawie nie widać.

Specjalny dren doprowadza z niej lek do kanału kręgowego. Dawkę leku można stopniować w zależności od potrzeb konkretnego chorego, poprzez odpowiednie zaprogramowanie pompy. Można ją też w ciągu doby zmieniać, co daje komfort choremu w razie nasilenia spastyczności w określonych porach, np. w nocy.
Pompa baklofenowa w sytuacjach bez wyjścia, bez innej szansy na powrót do normalnego napięcia mięśni jest znakomitą metodą z uwagi na wysoką jej skuteczność przy niewielkich działaniach niepożądanych.
Co więcej jest to procedura w Polsce całkowicie refundowana.
Naszym celem jest przybliżenie środowisku pacjentów, ich rodzin, opiekunów, a także lekarzy różnych specjalności tej niezwykle skutecznej metody leczenia.


prof. dr hab. med. Jaroslaw Sławek
specjalista neurolog